Něco málo z minulosti

 
Statistika českého hasičstva v království českém říká, že v obci Velká Losenice byl dne 4. dubna 1886 založen spolek k ochranně proti požárům, jehož název zní : ,, Sbor dobrovolných hasičů ''.

 

Motto : Sbory hasičské založeny ke cti Bohu a záchraně bližního.

 

V čele 27 členného sboru byl hostinský František Antonín Wasserbauer, výbor byl 6-ti členný. Vlastnil koše na vodu, hákové žebříky, trhací háky, motyky, lopaty a ruční lucerny. První stříkačka byla pozoruhodná tím, že se do ní nosila voda v popruhových koších. Velkou pozornost budila i na krajské hasičské výstavě v německém Brodě. V roce 1896 byla nahrazena novou ruční stříkačkou taženou koňmi. Za 15 let měl sbor 26 členů činných, 7 členů přispívajících a 1 člena čestného. V roce 1906 pořádala župa ,, HAVLÍČEK '' v Přibyslavi spolu s dobrovolným sborem hasičským ve Velké Losenici  ,, ŽUPNÍ SJEZD '' spojený s oslavou 20- ti letého trvání sboru ve Velké Losenici. Velitelem byl František Rosecký, jednatelem Max Philips, obchodník, rodák z Polné, a dalších 24 dobrovolných členů. Od roku 1911 byl velitelem Václav Nedělka. Z období 1. světové války nejsou zachovány žádné dokumenty o činnosti sboru. Členská základna byla velmi pohyblivá. Byly - li úspěchy, byl i příliv mladých členů, v dobách stagnace byl pokles.

 

Od roku 1918 měl sbor 16 - 25 členů, velitelem byl Václav Sedlák, jednatelem Josef Bratršovský a pokladníkem Tomáš Pátek. Aby sbor mohl vykonávat svoje poslání - likvidaci požárů a živelných pohrom - musel být k tomu cvičen.

 V roce 1930 valná hromada staví do čela Josefa Bratršovského, z jednatele se stává velitel, jednatele zastává Jan Mokrý. Tento tah se ukázal jako velice dobrý, nastává období bohaté činnosti. Josef Bratršovský zastává funkci velitele 18 let, až do roku 1948. V roce 1936 byla zakoupena a slavnostně předána první motorová stříkačka DS 12 ,, Stratílek ''.

Období od roku 1938 - 1945, dobu II. Světové války sbor prožil s poměrně velkou členskou základnou 30 - 35 členů. Jednatele po dvanáctileté činnosti střídá Alois Zikmund. Na sklonku války byly jmenné seznamy a zápisy o činnosti z bezpečnostních důvodů znehodnoceny.

V roce 1961 nastupuje do funkce jednatele Josef Peňáz. Sbor byl vybaven motorovou stříkačkou PPS 8.V roce 1980 funkci předsedy přebírá znovu Josef Fišar, za dva roky poté Jan Herynek a funkci velitele Jiří Veselý.  Členská základna se rozšířila na 60 členů. Do sboru byly přijaty i ženy.Do vybudovaných prostorných garáží se sboru podařilo v roce 1981 získat starší autocisternu CAS - 16.V tomto roce bylo sboru přiděleno nové požární vozidlo AVIE 31 K.

Velitel sboru Jiří veselý oznámil svou rezignaci 26.6. 1989 a za čtyři měsíce rezignoval i starosta Jan Herynek, který zrušil i svoje členství. Místostarosta Jaroslav Rosecký se ujímá funkce předsedy a Místní národní výbor jmenuje na svém zasedání do funkce velitele Josefa Ryšavého, který v této době vykonával funkci velitele okrsku. Krizi ukončila valná hromada 16.12. 1990. Znovu byl obnoven původní název Sbor dobrovolných hasičů a hasiči si zvolili 13- ti členný výbor, který zabezpečuje činnosti sboru do současné doby.Členové sboru se dle možností scházejí každé pondělí v hasičské zbrojnici k údržbě techniky a vzájemně si předávají získané zkušenosti.